LEGO®

LEGO® je řada stavebnicových produktů, vyráběných rodinnou dánskou společností LEGO® Group. Vlajkovým produktem společnosti je původní série stavebnic obsahující tzv. LEGO®bricks, malé legové kostičky, které se dají libovolně skládat dohromady. Kvalitní výroba a použitý materiál LEGO kostek zaručuje pevnost, stálobarevnost, přesnost rozměrů - snadné sestavení a rozebrání. Ty jsou ještě doplněny velkým množstvím dalších různobarevných dílů, minifigurkami (také nazývané minifigures) a spoustami dalšího vzájemně kompatibilního materiálu. Z Lega lze postavit model prakticky čehokoli: automobilů, letounů, vlaků, domů, hradů a zámků, soch, vesmírných plavidel a dokonce i funkčních robotů jako je Mindstorms®. Tématicky jsou stavebnice LEGO® rozděleny do kategorií, například: City, Friends, Ninjago, Elves, Star Wars, Technic, hry – Games, Creator a další. Stavebnice LEGO® je ideální hračkou, která rozvíjí tvořivé a kombinační schopnosti dítěte. Tato hračka vydrží beze změny celé generace. LEGO® je zdravotně nezávadné a při výrobě se nepoužívá PVC.

Firma vznikla v dílně truhláře H. C. Christiansena, který od roku 1932 vyráběl dřevěné hračky. Název vnikl z dánské věty lag godt, česky "hraj si dobře". Od roku 1947 začala firma vyrábět hračky z plastu a o dva roky později vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky. Díky této možnosti rozebíratelného spojování mohly lehké a duté plastové kostičky nahrazovat tradiční dřevěné, daleko větší, těžší a tedy i stabilnější. Christiansenův syn Godtfred pochopil možnosti stavebnic s velmi rozmanitými kostkami, ale standardními rozměry spojovacích výstupků. Roku 1958 firma konečně našla vhodný plast, akrylonitrilbutadienstyren (ABS), a celý systém si dala patentovat. Roku 1969 začala vyrábět systém Duplo s dvojnásobným modulem kostek, určený pro menší děti, a roku 1979 začala své stavebnice doplňovat miniaturními stylizovanými figurkami, které se dají ke kostkám standardním způsobem připevnit.

Roku 2011 dopravili kosmonauti 13 stavebnic Lego na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde studovali její chování v mikrogravitaci, a v květnu 2013 byl v New Yorku vystaven rekordně veliký model stíhačky z 5 milionů kostiček Lego. Mezi rekordní stavby patří i 34 m vysoká věž a 4 km dlouhá železnice. V roce 2015 vyhlásil časopis Brand Finance Lego za vítěze soutěže o nejsilnější značku, kde předtím dominovala značka Ferrari.

Úspěch značky Lego je založen na velmi pečlivé výrobě s nepatrnými tolerancemi a vyleštěnými povrchy, na vhodně zvoleném plastu, který vydrží tisíce spojení a rozpojení, a ovšem i na důmyslné geometrii. Základní modul tvoří kostka o rozměrech 15 x 8 x 3,2 mm, na níž je v pravidelném rozestupu 8 mm rozloženo 8 spínacích výstupků o průměru 4,8 mm a výšce 1,7 mm. Pravidelná síť výstupků s roztečí přesně 8 mm je základem systému, kdežto délky a šířky kostiček jsou vždy o 0,2 mm menší. Mezi kostičkami tak vznikají mezery o šířce 0,2 mm, které umožňují dobrou manipulaci s nimi.

Původní regenerovanou celulózu nahradil po dlouhém výzkumu akrylonitrilbutadienstyren (ABS), který je odolnější proti otěru. Plast se ohřívá na teplotu 232 °C a lisuje ve vstřikovacích lisech pod tlakem 25 až 150 tun, načež musí 15 sekund chladnout, Přípustná odchylka rozměrů kostiček je 0,02 mm.